Menü Kapat

Pirat Tarihi

Sinop Yelken Kulübü, 1970’li yıllar…

Osmanlı Bahriyesi’nin eğitim için kullandığı yelkenli okul gemilerindeki subay ve subay adaylarının özel yelkenli sandallar yaptırarak gezi için kullanmaları, amatör Türk yelken sporunun da başlangıcı oldu. Deniz Harp Okulu’nun Nüvidi Fütuh yelkenli gemisiyle Belkıs, Yunus ve Martı adlı kotraları ögrencilerin yelkeni sevmelerinde rol oynadı. Genç subay adayları bu kotraları kiralayarak okulda öğrendiklerini geliştirdiler.

İstanbul’ da ilk yelken yarışları, 1912 – 1914 yılları arasında İngilizler tarafından yapıldı. İngiliz aileleri kulüpler kurarak yelkencilik çalışmalarını hızlandırırken, Moda, Bakırköy ve Büyükada’ da kurulan kulüplerde de yelken ilk defa spor olarak ele alındı.1915’ te Harbiye Nezareti İngilizlere’ e ait teknelere ganimet olarak el koymuş, bu yelkenli tekneler de Türk kulüplerine dağıtılmıştı. Ne var ki, bu da beklenen sonucu veremedi.

Cemal Özbek – Kürek Ajanı ve Müfit Teoman – Yelken Ajanı
1962 Pirat Bölge Birinciliği

1923 yılında Yelken, Kürek Yüzme’den oluşan Su Sporları Federasyonu kurulur.

Cumhuriyet döneminde hızlanan çalışmalarla İstanbul Su Sporları Kulübü kuruldu (1930), Galatasaray ve Anadolu kulüplerinde yelkencilik ele alındı.İlk yelkencilerimizden Dr. Demir Turgu’un , büyük yelken teorisyeni Manfred Cury’yi tanıyıp,onun flokcusu olarak yarışması, Almanya’ dan yurda dönerken ( 1931 ) yelkencilik üstüne en son bilgileri ve 12 m² ‘ lik sarpi sınıfının planlarını da birlikte getirmesi geleceğe ışık tuttu.Bu planların ilk uygulayıcısı, o devrin Sular İdaresi müdürü Delagrange oldu ve 12 m²’ lik sarpi, ilk uluslararası sınıf teknesi olarak denize indirildi. Bunu Anadolu Kulübü’nden Şeref Refik Bey’in kendi yaptığı, Dr. Demir Turgut’un da Harun Bey’in şantiyesinde yaptırdığı sarpiler izledi.

1963 Hereke Şarpi ve Pirat Türkiye Birinciliği

Daha sonra başlayan duraklama devri 1950’ye kadar sürer. Bu tarihten sonra İstanbul Yelken Kulübü`nün kurulması (1952 ) ve yeni yelkencilerin yetişmesi, bu spor dalının yeniden canlanmasını sağladı, ertesi yıl da ilk Türkiye Yelken Birinciliği müsabakaları yapıldı.

Pirat sınıfı ise Almanya’da 1937 yılında gençler arasında birlik ve beraberliği sağlamak, denizcilik ve yelken sporunu aşılamak gayesi ile inşa edilmiş iki kişilik teknedir. Pirat teknesi zaman içinde Almanya, Danimarka ,İsviçre ,Macaristan ,Çek Cumhuriyeti ,Şili ve Türkiye, Polonya”da yerel Pirat Birlikleri olarak örgütlenmiştir . Yerel Pirat Birlikleri ise, 1977 yılında Türkiye’nin de katıldığı Uluslararası Pirat Birliği’ni oluşturmuştur.

1950 yılında Türkiye’ye giren Pirat sınıfı tekne 1953 yılında Camialtı tersanelerinde Usto Emilyo tarafından çoğaltılarak Marmara ve Ege denizlerinde yelkencilikte çığır açmıştır. 1966 yılında Pirat’cılığı yeniden ateşlemek gayesi ile devrin Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Sayın Erciyas Sipahioğlu’nun desteği Türk Pirat Birliği kurulmuştur.

1973’de Antalya’da gerçekleştirilen Türkiye Pirat Şampiyonası
1. Hüseyin Teoman – Işık Şengünler (TK229)
2. Mehmet Özen – Fikret Tarım (TK228)

1956’ da Avusturya’ da yarışan Istanbul Yelken Kulübü’nden Oktay Ereş, Umur Kaya, Taylan Sağnak, Nusret Söyke, Emre Gönensayve Ilban Onur’ dan kurulu Pirat ekibi takım yarışında 5 ülke arasında 2. oldu.

Yine Avusturya da yapılan Mondsee Pokal Pirat sınıfı yarışında Nusret Söyke- Ertugrul Aray ekibi 1.cilik aldı, bunu 1958’de elde edilen 2.cilik izledi.

1957 yılında Türkiye Yelken Federasyonu kurularak, 1923’de kurulan genel federasyon’dan ayrılır.

2000’li yıllar ve sonrasında Türkiye Yelken Federasyonu Pirat Sınıf Sekreterliğinin aktif ve organize çalışmaları ile
–    Türkiye‘de Pirat sınıfı daha da yayılmış ve hareketli salma (Centerboard) yarışlarındaki yerini almıştır.
–    Uluslararası Pirat Birliği yönetim kurulu üyeliği ile birlikte, Türkiye Pirat sınıfında da yurtdışındaki standartları takip etmekte ve uluslararası yarışlara katılım sağlamaktadır.

1 Temmuz 1973 Kabotaj Bayramı Kupası – İzmit (Çiti) Mehmet Cengiz, (Kaptan) Mehmet Özen, Fikret Tarım, Münir Kınay, Yelken ajanı Cemal Özel, Hüseyin Teoman
Temmuz 2010, Türkiye Pirat Şampiyonası, İzmit